Jaki projekt…

Planując budowę domu, większość inwestorów rozpoczyna swoje poszukiwania od projektów domów typowych. Warto jednak zadać pytanie: czy właściwym jest tworzenie zacisza domowego na kolejne lata życia, przy udziale projektanta, którego nigdy nie zobaczymy na oczy? To prawda, że w sieci aż roi się od ofert portali pośredniczących w sprzedaży projektów typowych, a dziesiątki katalogów czekają w każdym kiosku z prasą. Nikt jednak nie tłumaczy potencjalnemu inwestorowi istoty projektowania, a ten (najczęściej niestety już po zakończeniu inwestycji) orientuje się, że np. sypialnię oświetlają promienie słoneczne pod koniec dnia, a okna pokoju dziecka znajdują się od północy…

Kontekst

Biuro architektoniczne B2 Architekci z Wrocławia każdy projekt rozpoczyna od zwrócenia uwagi na kontekst, a więc od odniesienia nowej kubatury do miejsca, w którym ma powstać budynek. Kształt obiektu, jego gabaryty, a często także drobne detale powinny nawiązywać do otoczenia (dopełniać je lub stanowić jego nową wartość). W przypadku projektu indywidualnego bryła projektowana przez architekta powstaje po wnikliwej analizie miejsca. Przy projekcie katalogowym natomiast często okazuje się, że jedyną osobą dbającą o ład przestrzenny staje się klient, zaś projektant budynku nigdy nie odwiedził działki. Konsekwencje? Bałagan zabudowy na podmiejskich osiedlach, na których kolejni inwestorzy swoje zainteresowania związane z inwestycją ograniczają jedynie do własnej działki.

 Klient

Dom to najbardziej intymne miejsce, w którym żyjemy. Nie ma dwóch identycznych rodzin, ani ludzi z identycznymi zainteresowaniami, wymaganiami, trybem życia i pracy. Projekty katalogowe wszystkie te aspekty sprowadzają do średniej Prawdziwe projektowanie, które jest punktem wyjścia biura projektowego B2 Architekci, każdego potencjalnego mieszkańca domu traktuje ja, dla której kreuje się przestrzeń do życia, pracy i wypoczynku. Projektujemy tak, by wszystko było zgodne z potrzebami i ambicjami Klienta. Znamy potrzeby każdego Inwestora i w odpowiedzi na nie projektujemy odpowiednią przestrzeń do życia. Biuro projektowe B2 Architekci to gwarancja, że poczujecie się „u siebie w domu”, bez kompromisów do których zmuszają projekty katalogowe.

Architektura

Projekty katalogowe powstają dla szerokiej rzeszy odbiorców i stanowią powtórzenia kilkunastu podobnych wariantów architektury – najczęściej dworkowej lub tradycyjnej. Projekty współczesne (błędnie nazywane nowoczesnymi) stanowią margines oferty opasłych katalogów z projektami. Nasze biuro architektoniczne traktuje każdy projekt jako misję współpracy z Klientem. Pokazujemy Inwestorom, że „inaczej” wcale nie musi znaczyć drożej.

Oszczędność

Projekt domu z oferty katalogowej to oszczędność? Nic bardziej mylnego! Każda budowa to kosztowna inwestycja na lata, warto zatem zastanowić się, czy drobnej oszczędności nie przekuć w jakość domu na lata? Dodatkowe koszty, wynikłe z pozornych oszczędności, mogą dosięgnąć inwestora szybciej niż się tego spodziewa! Projekty katalogowe nie są w stanie przewidzieć indywidualnych wymagań działki, gruntu itp. Często okazuje się, że pierwotna oszczędność pociąga za sobą w konsekwencji znacznie większe wydatki niż miałoby to miejsce w przypadku zastosowania rozwiązań dostosowanych dla indywidualnego przypadku.

Odpowiedzialność

Czy wiecie Państwo, że zgodnie z Prawem budowlanym każdy projekt katalogowy do momentu jego adaptacji przez uprawnionego projektanta nie stanowi pełnowartościowej dokumentacji projektowej? Zakupiony przez inwestora projekt nie jest więc niczym innym jak kolejną kopią projektu bez mocy prawnej! Projektanci adaptujący projekt do konkretnej działki muszą go sprawdzić, dostosować np. do zapisów planu miejscowego, warunków gruntowo-wodnych i finalnie wziąć odpowiedzialność za całość opracowania. Najczęściej na tym etapie inwestor oczekuje kilku drobnych zmian w projekcie, które pociągają za sobą dużo dalej idące konsekwencje. Efekt? Niespójny projekt.

Biuro projektowe B2 Architekci z Wrocławia tworzy projekty indywidualne, które powstają przy czynnym udziale Klienta oraz we współpracy z gronem projektantów.